whatsap

Özel Ambulans Nedir?

Özel Ambulans Nedir?

Özel ambulans, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen özel ambulans firmalarına ait araçlardır. Kanuni koşulları karşılayan ve teknik özellikleriyle hasta sağlığı için dizayn edilen özel ambulanslar eğitimli personel ve teknik ekipmanla donatılmaktadır. Hasta talebine bağlı olarak tercih edilen özel nitelikli ambulanslar ücret karşılığında hizmet verir. Bu nedenle de özel ambulanslarla 112 Acil ambulansları arasında farklar vardır.

Nitelikleri ve bağlı oldukları kurum bakımından 112 Acil ambulanslarından farklı olan bu ambulanslar aynı hizmeti sunar. Bu kapsamda hasta ya da yaralıya ilk müdahale yapılarak hayatta tutulması amaçlanmaktadır. Hizmet standartları özel şirketler tarafından değiştirilebilen özel ambulanslar ile alakalı kaliteli hizmet için doğru ambulans firması seçmeni gerekir.

Özel Ambulans Çeşitleri Nelerdir?

Özel nitelikli ambulanslar genellikle karayolunda ilerleyen araçlar olarak kabul edilmektedir. Ancak firmaların imkânları kapsamında hem kara hem de hava ambulansı hizmetinden faydalanmanız mümkündür. Bu noktada nasıl bir hizmete ihtiyaç duyduğunuzu belirleyerek seçim yapmalısınız.

Kara ambulansı, karayolunun ulaştığı her noktaya hasta taşımayı başaran araçlardır. Ancak hız limitleri ve güveli sürüş şartları düşünüldüğünde kara ambulansının daha yavaş bir seçenek olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle kara ambulansı kısa mesafeler veya aşırı derecede acil olmayan durumlarda ön plana çıkar.

Hava ambulansı helikopter ambulans olarak da bilinen hava araçlarıdır. Bir helikopterin hasta sağlığını koruyacak şekilde tasarlandığı helikopter ambulanslarda hem teknik hem de insani kaynak açısından yeterli imkanlar vardır. Hava ambulansı için herhangi bir yol şartı olmadığı gibi hız açısından daha idealdir.